Top

دانستنی های جشن تولد

 

جشن تولد مناسبتی است که در آن، روز سالگرد به دنیا آمدن یک فرد به عنوان یادبود جشن گرفته می شود. در بسیاری از فرهنگ ها جشن تولد ها همراه هدیه، مهمانی و شادی همراه است.

 

همچنین جشن تولد ها در بسیاری از موارد برای نشان دادن ورود فرد به یک مرحله جدید هستند و با نمایش عکس های دوره های پیشین، موفقیت های فرد و مسیری که در آینده قرار است به پیماید به مهمانان، بر این موضوع تاکید می شود. از جشن تولد هایی که این رشد و تغییر مرحله در آن جلوه گر است، می توان به جشن تولد یک سالگی، جشن تولد ۱۸ سالگی، اولین جشن تولد بعد از ازدواج و در کشور های اسلامی جشن بلوغ یا تکلیف (که در بسیاری از موارد همزمان با جشن تولد برگزار می شود) اشاره کرد.

 

جشن تولد در گذر تاریخ

از زمان های دور، زادروز (سالگرد تولد) مردم به خصوص پادشاهان و اشراف زادگان گرامی داشته می شده. هرچند در طی مقاطع زمانی از تاریخ، این رسم در برخی مناطق دنیا کمرنگ شده (مثل زمان حکومت کلیسا ها در اروپا)، با این حال همواره این مراسم از دسته مراسم به یاد ماندنی و خوشایند برای افراد بخصوص کودکان بوده.

 

پیشینه جشن تولد در ایران

گفته می شود ایرانیان (پارسی ها) از اولین اقوامی بودند که جشن تولد برگزار می کردند.

 

کیک و شمع های تولد

یکی دیگر از رسوم جشن تولد، کیک تولدی است که بر روی آن به تعداد سال های سن فرد شمع روشن می شود یا از شمع هایی که نشاندهنده سن وی هستند استفاده می شود. فوت کردن شمع های روشن توسط فردی که جشن تولد برای او برگزار شده، به نشانه پایان سال های قبل است که تقسیم شیرینی کیک و شادی و تشویق حاضران برای ایجاد یک یادمان خوش از سال گذشته است. همچنین رسم است پیش از فوت کردن شمع، فرد متولد شده، برای سال یا سال های آینده خود یک آرزو کند.

 

تولد طلایی چیست؟ چگونه جشن تولد طلایی را پیدا کنیم؟

هر فردی به طور نرمال یک تولد طلایی دارد و یک بار در طول عمر خود آن را تجربه می کند. تولد طلایی یا جشن تولد طلایی اصطلاحا به زمانی گفته می شود که سال و روز تولد شما مثل هم شود. مثلا اگر شما متولد روز ۱۴ فروردین باشید، باید تا سال ۱۴۱۴ صبرکنید تا روز طلاییتان برسد. البته ممکن است از روز معادل تولدتان در تقویم میلادی هم کمک بگیرید.